Ruža, symbol lásky a krásy, našla svoje uplatnenie v kozmetike už v starovekých kultúrach, a to vo forme ružového oleja a ružovej vody. Dôvod je jednoduchý: Tento krásny kvet svojím vzhľadom a vôňou priťahoval ľudstvo už počiatkov existencie. Okrem toho, že bola obľúbeným kvetom pestovaným v záhradách, parkoch, domoch, pestovala sa aj na použitie v parfumoch, na kozmetické a medicínske účely. Najmä ruža damascénska je preslávená v parfumérii. Vodu z nej rozptyľovali na svadbách, aby sa zabezpečilo šťastné manželstvo a taktiež sa používala na podporu meditácie a modlitby. Ďalším dôvodom, prečo ruža bola odpradávna predmetom záujmu ľudstva je aj fakt, že
všetky ruže, bez ohľadu na odrodu, majú nejaké liečivé účinky. Najvyššie terapeutické účinky má však ruža damascénska. Jej pestovaním sa preslávilo práve Bulharsko, odkiaľ pochádza najkvalitnejšia ružová voda (a aj ružový olej) na svete. My sa pristavíme pri ružovej vode, ktorá, ako sme už inde uviedli, vzniká ako vedľajší produkt destilácie ružového oleja, a to je dôvod, prečo si zachováva silné aromatické zlúčeniny, prírodné kyseliny a cukry, ako aj mnohé vlastnosti ružového oleja, ku ktorým patria vlastnosti protizápalové, antibakteriálne, adstringentné (sťahujúce), hydratačné a antioxidačné.
Aké benefity nám teda prináša ružová voda? Je vedecky doložené, že ružová voda vyrovnáva pH pokožky. Je to vynikajúci vyvažovací prostriedok, ktorý pomáha korigovať pH na prirodzenú úroveň, a tým pomáha kyslému plášťu pokožky optimálne bojovať proti baktériám, alergénom, znečisťujúcim látkam a ďalším nežiaducim vplyvom. Pretože pomáha obnoviť vodu a tekutiny v suchej pokožke, považuje sa za vysoko účinný hydratačný prostriedok. Zložky ako geraniol a eugenol obsiahnuté v tomto tekutom zázraku pôsobia vysoko antibakteriálne, a preto je vhodná ako prostriedok na šetrné čistenie všetkých typov pleti. Vďaka terpénom a glykozidom pôsobí na pokožku protizápalovo, čo znamená, že efektívne zmierňuje začervenania kože, rosaceu, ako aj rôzne druhy kožných zápalov, ekzémov a dermatitíd, popálenín a iných kožných defektov. Pretože obsahuje množstvo antioxidantov, trieslovín, vitamíny A, B, C a E, ako aj flavonoidy, napomáha pokožke vyzerať žiarivo a redukovať akné, vrásky a nežiaduce pigmentácie. Taktiež jej adstringentné účinky pomáhajú sťahovať rozšírené póry.
Avšak vedeli ste, že svoje zdravie môžeme podporiť aj zvnútra pitím ružovej vody? Jej sladkasto-trpká ochladzujúca chuť zlepšuje hydratovanosť organizmu a prináša osvieženie najmä v horúcom lete, čo vedeli využiť už staroveké civilizácie. Veď aj v Bulharsku, krajine ruží, ako sme už spomenuli v inom článku, je súčasťou mnohých pečív, múčnikov a nápojov. Ružová voda je nielen chutná, ale aj liečivá. Používa sa na podporu trávenia a zmiernenie tráviacich ťažkostí. Taktiež je výborným prostriedkom na zmiernenie kašľu a zápalu hrdla. Pridaná do vody či čaju zabojuje proti zápalu hrdla a a na zmierni kašeľ. Príjemná vôňa ružovej vody prináša úľavu od bolesti hlavy, môže znižovať úzkosť, stres a vysielať upokojujúce signály do mozgu, čiže je vhodná aj na zlepšenie kvality spánku. Jednoducho – vzácny elixír.