Avanturín

Kameň šťastia a prosperity.

Zelený minerál, ktorý nás upriamuje na krásu, silu a harmóniu prírody, pripomína nám potrebu jej liečivých a harmonizačných účinkov pre náš život.

Názov kameňa je odvodený z talianskeho spojenia a ventura, čo sa prekladá ako náhodou. Na malom ostrove Murano neďaleko Benátok talianski sklári omylom pridali do spracovávanej dávky roztaveného skla malé častice medi. Tieto častice sa nádherne leskli, žiarili a trblietali vo svetle, čo bola vlastne umelo vytvorená avanturescencia. Iskrivé sklo, ktoré takto vyrobili, nazvali avanturínové sklo a názov sa neskôr preniesol na kameň s podobným trblietavým efektom.

Jednoducho vysvetlené, kameň avanturín je prirodzene sa vyskytujúci kremenný kryštál, zatiaľ čo sklo avanturín je náhoda či nehoda vyprodukovaná človekom.

Iný význam slova avanturín sa uvádza ako taliansky výraz pre šancu, náznak veľkého bohatstva.

Ako už bolo spomenuté, ide o odrodu kremeňa alebo kremenca, obyčajne zelenej farby. To je v prípade, že obsahuje prímes fuchsitu, ktorý mu dodáva žiarivý zelený lesk. Muskovit dodáva zas kameňu zlatý nádych. Ak má v kameni prevahu rutil alebo turmalín, potom býva sfarbený viac domodra. Trblietavosť avanturínu spôsobujú čiastočky sľudy, ktorými je popretkávaný.V surovom stave je pre avanturín typický výrazne zrnitý povrch, po vybrúsení a vyleštení má matný až sklovitý lesk s charakteristickým pruhovaním zo svetlejších i tmavších tónov.

Avanturín pochádza z oblastí s vysokým stupňom prírodnej energie, ako sú India, amazonská džungľa, Brazília a Čile. A práve India a Brazília sú najväčšími vývozcami tohto minerálu na svete.

Najznámejšie zelené klasické avanturíny pochádzajú z Indie, kde sa aj v súčasnosti veľký počet tradičných remeselníkov živí ich opracovávaním. Z najkrajších kúskov brúsia šperky a vyrábajú korálky na navliekanie.

Okrem toho sa avanturín používa aj v sochárstve na výrobu dekorácií s prírodnými motívmi v záhradách, akváriách a podobne.

Dokonca archeologické nálezy z afrického kontinentu dokladujú využitie avanturínu ako materiálu na výrobu rozličných zaujímavo zdobených nástrojov a zbraní.

Staré legendy považujú avanturín za najstarší z drahokamov, ešte z čias, keď na povrch Zeme pôsobilo veľmi silné vesmírne žiarenie.

Mýty z povodia Amazonu rozprávajú o ženách-amazonkách, ktoré mali svoje štíty a brnenia vyzdobené avanturínom.

Pre svoju zelenú farbu ho mnohé kultúry v Ázii, ale i starovekí Gréci a Kelti spájali s kultom prírody a jari. Starí Tibeťania verili, že avanturín môže vyliečiť krátkozrakosť, ba svojím sochám vkladali avanturíny namiesto očí, aby symbolicky podporili svoje vizionárske sily. Toto všetko poukazuje na všeobecnú obľúbenosť minerálu, kdekoľvek sa vyskytol či vyskytuje.

Nech tento zelený kamienok pripomínajúci prírodu teší a krášli aj vás každý deň.:)