Drahokam zimy.
Pomenovanie kameňa pochádza z gréckeho slova kristallos, čiže ľad.
Krištáľ je číra priehľadná až priesvitná biela odroda kremeňa. Biely krištáľ sa inak nazýva aj skalným alebo horským krištáľom. Jeho šesťuholníková kryštálová sústava nádherne lomí dopadajúce svetlo, takže zraku poskytuje neopakovateľnú hru všetkých farieb spektra.
Spája sa už od počiatku s čistotou, svetlom, jasnosťou.
Pravdaže, okrem bielej farby sa vyskytuje aj v mnohých iných farbách, a možno vás prekvapí, že ide o kamene ako ametyst, citrín, tigrie oko, jaspis, avanturín, ružový kremeň a podobne, čo sú vlastne iné farebné odrody kremeňa.
Skalný krišťáľ bol už od praveku predmetom záujmu ľudí, ktorí z neho vyrábali korálky, šperky a dekoratívne predmety. Mnohé tieto veci slúžili ako talizmany alebo ako oltárne ozdoby.
Podľa legiend bájna Atlantída a Lemuria vybudovali svoju moc a múdrosť vďaka úcte, ktorú prechovávali ku krištáľu. Po ich zániku mali byť všetky ich poznatky a tajomstvá zašifrované do krištáľu, aby ich vybraní ľudia použili na obnovu Zeme.
V grécko-rímskej kultúre panovalo presvedčenie, že krištáľ je natoľko zamrznutá voda, že sa nikdy neroztopí. Rímske ženy v tejto súvislosti nosili počas letných dní v rukách krištáľové guľôčky, aby im pomohli ochladiť sa počas horúčav. Okrem toho ľudia verili, že krištáľ má moc čistiť vodu a privolať dážď, preto ho používali počas rôznych obradov.
V Ázii vnímali krištáľ ako dokonalý klenot symbolizujúci čistotu, trpezlivosť a pokoj.
Egypťania zas dávali svojim zosnulým krištáľ pri balzamovaní, lebo verili v obnovujúcu a oživujúcu silu krištáľu.
No a v neposlednom rade indická mytológia rozpráva o kryštálovej nádrži, na vrchu ktorej sa jagali iskrivé drahokamy všetkých farieb. Krištáľ, z ktorého bola celá nádrž zhotovená, vytvoril takú presvedčivú ilúziu žiarivo priezračnej vody, že každý okoloidúci zatúžil osviežiť sa v kúpeli.
Nadchne trblietavá čistota krištáľu aj vás?:)