Turmalín

Kameň farieb.

Názov kameňa sa odvodzuje zo srílandského jazyka a jeho význam sa vykladá ako kameň, ktorý priťahuje popol.

Iné vysvetlenie významu slova turmalín je neznáme drahokamy zmiešaných farieb.

Turmalín sa prirodzene vyskytuje vo všetkých farbách dúhy, pričom v niektorých prípadoch sa na jednom kameni môžu objaviť aj iné odtiene farieb alebo rôzne farby usporiadané v zónach, a to vďaka prítomnosti rôznych prvkov. Tento jav sa odborne nazýva zonálnosť. Pravdaže, počas vývoja ľudstvo nie vždy malo také poznatky ako v súčasnosti. Mnohé javy, ktoré dnes vieme pomocou vedy objasniť, si vysvetľovali pomocou fantázie v bájach, mýtoch a legendách. A tak aj ľudia starých civilizácií a kultúr, očarení oslnivou krásou turmalínu, vytvorili viaceré nádherné legendy viažuce sa k jeho vzniku a pôvodu. Ale aj bájach a mýtoch intuitívne vytušili pravdu. Všimnime si napríklad legendy starovekých Egypťanov. Podľa nich sa turmalín cestou zo stredu Zeme na jej povrch postupne kotúľal po všetkých farbách dúhy, čím sa vysvetľovalo široké spektrum farieb, ktorými sa turmalín vyznačuje. Obrazne vlastne vyjadrili , že turmalín vzniká kryštalizáciou magmy hlboko v zemskej kôre. Keď sa magma ochladzuje a tuhne, vytvára rôzne horniny. Prítomnosť týchto hornín s určitými chemickými prvkami je začiatočnou fázou pre následný vznik turmalínu. Nie je to úžasné?

Iná legenda rozpráva príbeh o maliarovi, ktorý hľadal spôsob, ako zlepšiť a urobiť krajšími svoje maľby a kresby.V zúfalstve poprosil o pomoc hviezdy. Tie mu naozaj pomohli a ráno našiel nádherné kamene nevídaných farieb. Kamene sa mu stali inšpiráciou a pomenoval ich kameňmi farieb. V tejto súvislosti sa v 18. storočí turmalín považoval za kameň umelcov, ktorý údajne pomáhal všetkým, ktorí sa realizovali v umení. V umeleckých kruhoch sa dodnes nosí ako talizman.

O sfarbení turmalínu rozhoduje druh chemického prvku, ktorý mu dodáva farbu. A tak podľa toho najznámejšie farebné odrody turmalínu sú nasledovné:

rubelit – ružový až červený

paraiba – neónovomodrý až zelenkavo-modrý

vodný melón – turmalín s ružovým stredom a zeleným vonkajším okrajom

indigolit – modrý

verdelit – zelený

dravit – hnedý

skoryl (schorl) – čierny

dravit – oranžový až hnedý

Schopnosť turmalínu priťahovať k sebe čiastočky popola a prachu (čiže piezoelektrické a pyroelektrické vlastnosti) neušli ani pozornosti stredovekých alchymistov. Tí boli vlastnosťami kameňa fascinovaní natoľko, že ho považovali za kameň mudrcov, ktorý mal dopomáhať k osvieteniu a aj k premene obyčajných kovov na zlato.

Turmalín je skvelý drahokam, pretože sa vyskytuje v rozličných farbách. Je možné nosiť ho ako šperk v podobe náramkov, náhrdelníkov, príveskov či prsteňov.

Taj u osobností ako Gwyneth Paltrowová, Emily Bluntová či Scarlett Johansonová sa turmalín objavil ako šperk.

Zažiarite s turmalínom aj vy?:)