Ametyst

Tento nádherný drahokam so sklovitým leskom je odrodou kremeňa fialovej farby, ktorá sa oddávna považuje za kráľovskú farbu, symbol moci a múdrosti. Králi a iní významní muži preto nosili ako odev fialové rúcha a a ich ruky často zdobili prstene z ametystu.

Ametysty boli tiež súčasťou kráľovských korunovačných klenotov, napríklad žezlo Kataríny Veľkej, žezlo britskej koruny, korunovačný kríž Karola IV. zdobili tieto trblietavé fialové skvosty.

Ohromujúca krása tohto kameňa dokonca tak uchvátila Karola IV. , že ciboušovskými ametystmi z Krušných Hôr v Čechách dal vyzdobiť aj niektoré cirkevné stavby, ako katedrálu sv. Víta v Prahe či kaplnky sv. Kataríny a sv. Kríža na Karlštejne v snahe pripodobniť ich nebeskému Jeruzalemu, kde podľa Biblie išlo o jeden zo základných kameňov múru mesta.

Južná Karolína prijala ametyst za svoj oficiálny štátny kameň.

Najväčšie náleziská ametystu sa nachádzajú v Rusku a v Brazílii. Na Slovensku sa vyskytuje v oblasti Banskej Hodruše a Kremnice. Pravdaže, slovenských ametystov je veľmi málo. Najväčší doteraz objavený ametyst má podobu drúzy s dĺžkou tri metre a s hmotnosťou 13 ton. Je umiestnený v prírodno-historickom múzeu v ShandongTianyu v Číne.

Nádhera ametystu inšpirovala šľachtiteľov rastlín a záhradkárov – jednu z novších letných odrôd jabloní s krásnymi purpurovočervenými plodmi pomenovali Ametyst.

V súčasnosti je atrakciou Amethyst Welt Maissau, veľký zábavný park medzi Vranovom nad Dyjí a Viedňou.Tento park je jedným z dvadsiatich nálezísk pásových ametystov na svete. Tu je možnosť vidieť najväčšie voľné ametystové žily sveta na mieste ťažby. Na ryžovsku si záujemcovia môžu nájsťsvoj vlastný ametyst a priamo na mieste si ho vybrúsiť a vyleštiť. V prípade, že sa ametyst záujemcovi nepodarí nájsť, dostane ho ako darček. Zaujímavá inšpirácia na výlet.:)