Labradorit
Oslnivo žiarivý, iskrivý, hrajúci azda všetkými farbami, dostal pomenovanie podľa kanadského východného pobrežia Labrador, kde ho objavili v roku 1770.
Labradorit je vskutku zvláštny kameň. Jeho najkrajšie exempláre vykazujú tzv. Schillerov efekt, inými slovami aj labradorescencia, čo je silná súhra modrej, zelenej, červenej, fialovej, oranžovej a žltej farby. Pri tomto jave je zaujímavé, že nejde o farby odrážané od povrchu kameňa ako takého. Namiesto toho najprv svetlo vstupuje do kameňa, narazí na jeho tzv. twinningový povrch a odrazí sa od neho. Rozličné twinningové povrchy v labradorite odrážajú rôzne farby svetla, čo dáva kameňom viacfarebný vzhľad.
Už v dávnych dobách fascinoval Inuitov, ktorí ho opriadli svojimi legendami. Podľa nich boli severné svetlá či polárne žiare kedysi uviaznuté v skale pozdĺž pobrežia Labradoru, kde ich našiel putujúci eskimácky bojovník. Ten mocnou ranou svojej kopije oslobodil zo zajatia väčšinu svetiel. Niektoré svetlá však zostali naďalej uviaznuté v kameni, a tak vznikol krásny minerál, ktorý dnes poznáme ako labradorit.
Podčiarknite aj vy svoju originalitu kúskom zo severných svetiel. Nie je to krásna predstava?:)