Priesvitný drahokam známy svojou oranžovou farbou pripomína ohnivý západ slnka alebo nádherne sfarbené červenooranžové a červenohnedé lístie jesenných stromov.
Zdrojom farby karneolu je oxid železitý. Ak je vystavený teplu, jeho tóny ešte viac stmavnú, lebo železo oxiduje.
Vyžaruje teplo a radosť, ktoré stimulujú silu, vytrvalosť a odvahu. Preto neprekvapuje, že sa v celej histórii považoval za kameň vojakov a vodcov.
V starovekom Egypte bol tiež symbolom staviteľov.
Už v mladšej dobe kamennej zaujal vtedajších remeselníkov svojím vzhľadom. V Bulharsku už vtedy vedeli remeselníci vyrábať z neho nádherne opracované korálky.
Na ostrove Kréta sa zas uplatnil v rôznych formách dekoratívneho umenia.
Starí Rimania si všimli, že horúci vosk sa na karneol nelepí, čo prakticky využili pri výrobe rytých pečatí a pečatidiel. Takéto pečate používali pri pečatení rôznych dôležitých listín a korešpondencie.
Z helenistického obdobia v Egypte /z tohto obdobia je známa kráľovná Kleopatra/ sa zachovali aj krásne karneolové hĺbkotlače s ptolemaiovskými kráľovnami. Dokonca samotná kráľovná Kleopatra mala polovicu svojich ozdôb a dekorácií miestností z tohto nádherného radosť vyžarujúceho kameňa.
Toto všetko je v skratke dôkazom trvalej hodnoty karneolu v dejinách od mladšej doby kamennej cez staroveké civilizácie až po modernú dobu, v ktorej je stále považovaný za symbol života.
Šperky z karneolu sú veľmi príjemné a vhodné k akémukoľvek štýlu oblečenia. Neoslovil aj vás karneolový náramok?