Lapis lazuli

Názov sa čiastočne odvodzuje z arabského jazyka, kde azul znamená nebo a bolo pridané k latinskému slovu lapis, čo znamená kameň.

Oproti väčšine drahých kameňov, lazurit nie je minerál. Ide o horninu zloženú z viacerých minerálov. Oddávna bol cenený pre svoju krásnu výraznú modrú farbu. Pozostáva predovšetkým z lazuritu (odtiaľ aj jeho iný, menej presný názov lazurit), čo je modrý kremičitanový minerál zo skupiny sodalitov. Okrem lazuritu obsahuje obvykle aj kalcit a pyrit, v malých množstvách aj iné minerály. Kalcit má bielu farbu a pyrit sa vyskytuje ako drobné náhodne rozmiestnené zlaté zrnká. Na to, aby sa hornina mohla nazývať lapis lazuli, musí mať výrazne modrú farbu a obsahovať najmenej 25 percent lazuritu.

Popredným svetovým zdrojom lapis lazuli je Afganistan, kde sa na niektorých miestach ťaží aktívne už tisícky rokov. Odtiaľ pochádzajú aj najkvalitnejšie tmavomodré kúsky. Lapis lazuli z iných častí sveta býva obyčajne bledomodrý.

Krása lapisu lazuli priťahovala umelcov a remeselníkov, z ktorých rúk vychádzali nádherné korálky, sošky, drobné šperky, plastiky, pečatné valčeky či riad. Dokladom toho sú bohaté nálezy takýchto umelecky vyrobených predmetov v sumerských kráľovských hrobkách ako aj sumerské a akkadské klinopisné pamiatky označujúce lapis lazuli ako kameň kráľovskej hodnosti.

Ani Egypťania nezaostávali vo výrobe šperkov a ozdobných predmetov z lapisu lazuli.Dokonca tento polodrahokam považovali za najcennejšiu vec, ktorú mohli dať do hrobu zosnulým faraónom. Je súčasťou na celom svete známej Tutanchamonovej masky.

Vysoko kvalitný lapis lazuli sa uplatnil ako minerálny pigment. Vyčistený prášok sa zmieša s olejom alebo s iným nosičom, čím vznikne farba. Pigmenty vyššej kvality sa pripravujú premytím prášku jemnou kyselinou, ktorá zbaví materiál kalcitu a dolomitu.Následne sa spracúva tak, aby sa odstránili zrnká nežiaducich minerálov. A tu sa dostávame k názvu ultramarínová modrá farba – ten je odvodený od lapisového pigmentu. Názov má pôvod v latinskom ultramarinus, čo znamená za morom, lebo pigment sa do Európy dovážal z baní v Afganistane.

Ultramarínová modrá farba vyrobená z lapisu lazuli je jedným z mála prírodných pigmentov s trvalou živou modrou farbou, dobrou krycou schopnosťou a vysokou stabilitou. V období renesancie sa používala na maľovanie fresiek a olejomaľbu. Takáto farba bola vždy nákladnou záležitosťou a v súčasnosti sa používa len veľmi málo ultramarínovej farby vyrobenej z prírodného lapisu lazuli.

Napriek vysokej finančnej náročnosti ultramarínovú farbu a iné drahé pigmenty považovali za nevyhnutnú súčasť maľovania obrazov s optimálnou farbou niekoľkí maliari. Patria k nim Vincent Van Gogh s obrazom Hviezdna noc,Johannes Vermeer s obrazom Dievča s perlovou náušnicou (dievča má na hlave ultramarínovomodrú šatku), Tizian s obrazom Bakchus a Ariadna (obloha a látky sú ultramarínovej modrej) alebo Giovanni Sassoferrato s obrazom Modliaca sa Panna, kde ultramarínovou modrou namaľoval rúcho Panny Márie.

No a napokon nemôžeme nespomenúť slávnu kráľovnú Kleopatru, ktorá používala práškový lapis lazuli ako očné tiene.

Príťažlivo príťažlivo modrý lapis lazuli vzbudzuje záujem ľudí už po tisícročia. Zaujal aj j vás?