Je to odroda kremeňa, drahokam hnedej, zlatej až medovej farby. Typickým znakom kameňa je hodvábny lesk a pozdĺžne pruhy žltej, sivej, hnedej a čiernej farby, ktoré prerezávajú jeho vláknitú štruktúru, čím nadobúda krásny optický efekt, vďaka ktorému je tak veľmi zaujímavý a príťažlivý.
Tigrie oko bolo vraj pomenované pre svoju podobnosť s okom tigra, ktoré horí žltkastým ohňom, akoby poukazovalo na žmurkanie tohto dravca.
Podľa dávnych legiend sa ľudia domnievali, že tento polodrahokam má silu majestátnej šelmy – tigra. Rímski legionári verili, že tigrie oko, na ktoré vyryli tajomné symboly, ich ochráni v bojoch pred nepriateľom, zranením a smrťou. Boli si istí, že im dodá aj odvahu bojovať. V Indii zas boli ľudia presvedčení, že ich ochráni pred tigrom a akoukoľvek dravou šelmou. Sumeri používali tigrie oko ako talizman a vkladali ho aj do očí sôch svojich božstiev. Domorodí obyvatelia Austrálie vyrábali z neho šperky pre vodcov, ktoré symbolizovali vodcovskú silu, ale aj silu kmeňa. Podobne používali tigrie oko aj v Afrike.
Tigrie oko sa používa oddávna ako šperkový aj dekoračný kameň. Pri výrobe šperkov sa majster usiluje čo najviac zachovať všetky odtiene minerálu.Je to tak veľkolepý minerál, že sotva by sme chceli na ňom čokoľvek zmeniť spracovaním. Náhrdelníky, prívesky a náramky z tigrieho oka vyzerajú úžasne. Taktiež drobné suveníry, ako malé plastiky a figúrky, sú veľmi žiadané.Rovnako sa začleňuje k módnym doplnkom nad rámec tradičných šperkov, a to vo forme manžetových gombíkov, praciek, príveskov na kľúče a podobne. Vďaka svojim zemitým tónom sa stal veľmi populárnym v pánskych šperkoch.
Stane sa aj vaším obľúbeným kameňom?:)