kameň delfínov
Kameň delfínov, modrý kameň, drahokam Karibiku, kameň Atlantídy , kameň šťastia.
Národný kameň Dominikánskej republiky.
Larimar je nádherná vzácna odroda minerálu pektolit. Výnimočnosť larimaru okrem jeho krásy podčiarkuje aj skutočnosť, že jeho náleziská sa vyskytujú len v Dominikánskej republike v okolí mesta Barahona. Ťaží sa ručne, bez pomoci strojov. Toto všetko ho zaraďuje medzi najluxusnejšie a najdrahšie polodrahokamy na svete.
Pomenovanie kameň delfínov či nebeský kameň nás odkazuje na jeho neopakovateľné sfarbenie, ktoré sa pohybuje od modrobielej, svetlomodrej, svetlozelenej, modrozelenej, cez tyrkysovomodrú, tyrkysovozelenú, tyrkysovomodrozelenú, sýtozelenú, tmavozelenú až po sýtomodrú, tmavomodrú, indigovú, ba v niektorých prípadoch aj fialovú.
Jemné modré odtiene larimaru nám pripomínajú upokojujúcu a liečivú silu mora, navodzujú vnútorný pokoj , jasnosť a svetlo. Predstavujú spojenie medzi zemou a nebom,ako aj hlboké spojenie s prírodným svetom. Evokujú v nás obrazy nádherných morských pláží, dovolenkovú bezstarostnosť a odpočinok.
Miestni domorodci poznali larimar už veľmi dávno. Verili, že jeho pôvod je v mori a považovali ho za drahokam, ktorý nazvali Modrý kameň.
Prvý oficiálny záznam o larimare pochádza z roku 1916, keď Miguel Domingo Fuertes Loren pôsobiaci v oblasti Barahona požiadal v roku 1916 Ministerstvo baníctva Dominikánskej republiky o povolenie na prieskum a ťažbu akejsi modrej skaly, ktorú objavil. O pektolitoch sa však v tom období v Dominikánskej republike nič ešte nevedelo, a tak so svojou žiadosťou nemal úspech. Ministerstvo jeho žiadosť zamietlo.
K „znovuobjaveniu“ modrého kameňa došlo až po uplynutí 58 rokov, konkrétne v roku 1974. Vtedy istá žena, ktorá našla kúsok kameňa na pláži v provincii Barahona, priniesla tento kúsok do klenotníctva v Santo Domingu, ktoré vlastnil klenotník Miguel Méndez. Ako spomínal v jednom z rozhovorov, najprv sa domnieval, že kameň prišiel z mora. Avšak za pomoci amerického geológa, Normana Rillinga pôsobiaceho v Dominikánskej republike, našiel zdroj nálezu vo vnútrozemí. Po preskúmaní vzorky, ktorá bola americkými výskumníkmi identifikovaná ako pektolit, prišiel pán Méndez aj s novým pomenovaním. To, čo miestni obyvatelia nazývali jednoducho „modrý kameň, nazval larimar. Inšpiráciou pre názov bolo meno jeho dcéry Larissy a španielske slovo mar, čo znamená more a tieto spojil do pomenovania larimar, aby naznačil farby Karibského mora, kde sa nálezisko nachádzalo.
Zo známych osobností v súčasnosti aj dominikánsky spevák, hudobník a hudobný producent Daniel Santacruz sa priznáva, že odjakživa ho priťahovala krása larimaru. V roku 2020 vydal svoj album Larimar, ktorý pomenoval po vzácnom modrom kameni. Obsahuje aj jednu pieseň s rovnomerným názvom.
Larimar, niekedy nazývaný aj kameň šťastia, priniesol svojmu tvorcovi šťastie. S albumom Larimar vyhral cenu Latin Grammy za najlepší album merengue/bachata (latinskoamerické hudobné žánre a k nim príslušné tance). Necháte sa inšpirovať aj vy?:)