Achát červený

Krásny kameň pripomínajúci plamene ohňa.

Achát sa prvýkrát objavil okolo brehov rieky Achates na Sicílii, odkiaľ získal svoje pomenovanie. Avšak achát sa nenachádza len v Taliansku, ale ťaží sa v krajinách celého sveta.

Ide o jednu z farebných odrôd kremeňa zo skupiny chalcedónov, ktoré sú obľúbené pre ich priesvitný sklovitý povrch a lesk.

Priblížme si najobľúbenejší a najcennejší z achátov, ktorým je červený achát.

Teplo vyžarujúca farba a vlastnosti tohto kameňa fascinovali ľudí počas celej histórie. V starovekom Babylone z neho vyrábali rôzne kamenné ozdoby a šperky. V povedomí ľudí to bol vysoko cenený drahokam, ktorý nosili veľmi často bohatí ľudia, ktorí s ním aj obchodovali. Bol to významný materiál pre sochárske a iné väčšie umelecké diela.

Starovekí Egypťania, Gréci i Rimania verili v ochrannú a liečivú silu červeného achátu a bežne ho používali v amuletoch, talizmanoch a ozdobných predmetoch.

V súvislosti s ochrannou silou tohto kameňa starovekí Egypťania verili, že bol stvorený bleskom a používali ho na ochranu počas búrok.

V čínskej kultúre sa spájal so šťastím a harmóniou. Umelecké rezbárske práce z červeného achátu zobrazujúce symboly šťastia, prosperity a dlhovekosti sú veľmi populárne v čínskom umení a šperkárstve. Napríklad rôzne druhy zvonkohier bývajú majstrovsky vypracované z jemných plátkov červeného achátu.

Žiarivý červený achát symbolizoval nielen šťastie a harmóniu, ochranu a bezpečnosť, ale tiež silu, odvahu a vitalitu. Niet divu, že sa považoval za kameň starodávnych bojovníkov, ktorý im mal pomáhať zamerať sa na cieľ, prekonávať prekážky a chrániť ich pred zranením v boji.

Páči sa aj vám?:)